RADY A TIPY

HK KRNOV MLÁDEŽ

JAK SI POŘÁDNĚ UTÁHNOUT BRUSLE?

Zejména pro nejmenší hokejisty, kteří mohou mít problém s dotažením tkaniček na dnes často velmi tvrdých bruslích, je vhodný kanadský videonávod pro vázání bruslí z webu CS HOCKEY.

Více informací na webu CS HOCKEY:  Jak si pořádně utáhnout brusle? Návod zejména pro nejmenší playery.

JAK VYBRAT SPRÁVNOU VELIKOST BRUSLÍ?

Výběr správné velikosti bruslí je jednou z nejzákladnějších věcí, na kterou by si měl každý dát velký pozor. Jednotlivé značky mají své individuální tabulky a číslování. Velikosti Bauer a CCM nejsou shodné, rozdíly mohou být až celé číslo!

Měření velikosti

Zažitý způsob zkoušení velikosti pomocí strčeného ukazováčku za patu je velmi nepřesný. Noha není v brusli pevně zavázaná (není v pozici, ve které má být). Prsty nohou mají pod tlakem ukazováčku tendenci skrčovat se. Takto „změřená“ velikosti není to pravé ořechové.
Pokud máte možnost brusle vyzkoušet osobně, nejlepší variantou je vyndat vložku z bruslí a postavit se na ní. Nádherně uvidíte, kolik místa je navíc, nebo kolik chybí. Důležité je nohu neodlehčovat, musí být v plném zatížení, stejně jako když se při bruslení odrážíte (noha je rozpláclá).
Pokud nemáte možnost osobně brusle vyzkoušet, je dobré přeměřit délku chodidla. Naměřenou hodnotu lze následně jednoduše porovnat s velikostní tabulkou. Uvedené hodnoty v tabulkách dodávaných značkou Bauer jsou vždy měřeny od špičky po konec vložky (viz obrázek).

Šířka bruslí

Většina hokejových značek vyrábí brusle v různých šířích. Bývají označeny pomocí písmen R, D a EE. Šířka bruslí s označením R se používá pouze u základních modelových řad (levné brusle do cca 2000 Kč). Jedná se o univerzální šířku. U vyšších řad bruslí si již můžeme vybírat ze dvou možností: šířka – D (užší varianta), šířka EE (širší varianta). Platí zde stejné pravidlo jako u klasických velikostí. Každý výrobce má jiné rozměry jednotlivých variant. U bruslí CCM a Reebok se z velké většiny prodávají brusle s označením D. U značky Bauer se naopak prodávají standardně brusle v šířce EE.

Správná velikost

U dětí a mládeže vybíráme brusle o něco větší, s ohledem na pokračující růst nohy. Větší však neznamená o 2 – 3 čísla. Dvoje silné ponožky a vložka navíc nepomůžou! Doporučuje se volit velikost maximálně o číslo větší než je velikost nohy (cca 1 cm). Ve velkých bruslích se děti trápí, zakopávají, noha není pevně fixována. Vytváří se tak nesprávné návyky, které omezují rozvoj bruslení.

JAKÁ JE SPRÁVNÁ DÉLKA HOKEJKY?

Hůl by měla být optimálně na ledě po bradu, lépe řečeno v prostoru mezi rameny a bradou. Není ale třeba obouvat brusle. Bohatě Vám postačí informace, že hokejka by na suchu bez bruslí měla dosahovat výšky nosu, optimální rozmezí je mezi ústy a špičkou nosu. Jistě jste narazili i na názory trenérů, že by hráči v útoku měli mít hole kratší a obránci naopak delší. To je sice fakt, jenže zkušenosti říkají, že i do 9. třídy se obránce může stát výborným útočníkem a naopak. Každý si ale v tomto věku o délce hokejky rozhoduje sám, pro obránce je delší hokejka výhodnější z hlediska vypíchnutí puku. Naopak pro útočníky je kratší hokejka obratnější a díky tomu se s ním lépe puk kontroluje. S ideální délkou hole by Vám také měli poradit trenéři. Pokud si tedy nejste jisti, vyhledejte jejich pomoc.

JAK VYBRAT SPRÁVNOU TVRDOST HOKEJKY?

  • čím nižší tvrdost, tím snadněji hokejku prohnete (je měkčí), snadněji s ní vystřelíte
  • čím tvrdší je hokejka, tím větší sílu musíte mít, abyste ji prohnuli (př. při střele, přihrávce)
  • hokejky jednotlivých kategorií (dětská, juniorská,…) mají svůj rozptyl tvrdostí

Kategorie hokejky /  rozptyl tvrdosti / optimální tvrdost

  • Dětská (Youth) / 30-40 / doporučují se co nejměkčí (s nejnižší tvrdostí)
  • Juniorská (Junior) / 40-52 / také se doporučují co nejměkčí
  • Intermediate (INT)  / 55-72 / pro hráče, kteří ještě nemají dostatečnou výšku a sílu na seniorskou hokejku

Pokud si tedy nejste jisti, vyhledejte raději pomoc našich trenérů.